Ana sayfa Web Geliştirme Kahramanmaraş Hosting satış lideri Webde Yazılım

Kahramanmaraş Hosting satış lideri Webde Yazılım

4

Host hakkında bilinmesi gerekenler, merak edilenler ve gözden kaçanları ele aldığımız bu yazıda sizler, hosting hesapları hakkında bilgiler alacaksınız. Hosting nedir ve ne işe yarar gibi sorulara cevap bulacaksınız. Hostingin önemini ve hangi hosting hesabını seçmeniz gerektiği hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Hepsi ve daha fazlasını bu yazıda bulabilirsiniz…

Hosting Nedir ?

Web site dosyalarınızı barındırdığınız alana nedir Daha anlaşılır bir dille anlatmak gerekir ise, bir mağazanız olduğunu düşünün. Mağazanızın tabelasındaki ismin Domain, mağazanızın alanını ve ürünleri sergilediğiniz yerin Hosting olduğunu düşünün. Mağazanın metrekare bazında, bulunduğu cadde ve iç-dış dizaynı göz önünde burundurularak mağazanızın kalitesi anlaşılacaktır. Mağazanızın kalitesi işinizi doğru oranda etkileyecektir. Web sitenizi de online mağazanız olarak düşünür iseniz hosting hesabının önemini anlamışsınızdır. Kısacası işletmenizin fiziksel durumunu ne kadar önemsiyor ve buna göre iş yapıyorsanız aynı özeni web sitenizin barınacağı host hesabına yapmanız gerekir.

[easy-pricing-table id=”1112″]

Bana en uygun hosting hangisidir ?

Kendi kullanımınıza göre bu sorunun cevabı değişkenlik gösterir. Web sitenizin hangi dilde kodlandığı, içerisindeki içerik oranı, kodların içerik ile uyumu gibi çok ince ayrıntılar Profesyonel siteler için dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Bu konular hakkında bilginiz yok ve yüzeysel bilgi almak isterseniz, her hosting hesabına aynı gözle bakmayarak bu işe başlayabilirsiniz. Hosting hesapları aynı sayısal özelliklere sahip olasalar bile işin özü öyle değildir. Sadece kullanıp anlayabileceğiniz farklar size 1 yıllık  hosting ücreti kadar maddi zarar verecek ve zamanınızı alacaktır. Hosting seçerken dikkat etmeniz gereken en belirli unsurlar aşağıda bulunmaktadır.

Disk Kapasitesi , bir host hesabında en temel özellik kriteridir. Kullanacağınız hosting hesabının disk kapasitesini kesinlikle göz önünde bulundurarak almanız gerekir. Web siteniz sabit ve paylaşım yapılmıyor ise web site dosyalarınızın boyutu kadar bir host hesabı alabilirsiniz. Tabi fazlasını almanızı tavsiye ederim. Siteniz üzerinden mail göndermek için e-posta hesapları açarsınız ve kullandığınız disk alanı hosting hesabınızı kitleyebilir. Bu durumda daha fazla kota almalısınız. Buda daha çok maaliyet demektir. Bu yüzden aldığınız hosting hesabının disk kapasitesine kesinlikle dikkat ediniz.

Aylık Trafik (bandwidth), sitenizin aldığı trafik ile doğru orantılı önemliliğe sahiptir. Bu demek oluyor ki siteniz ne kadar ziyaret alacak ise bu kadar bant genişliğine ihtiyacınız vardır. Bant genişliğinin sizin ziyaretçi kitlenize yetip yetmeyeceği konusunda şüpheleriniz var ise her 1000 kullanıcı (Ziyaretçi) için 1GB kadar bant genişliği kullanabilirsiniz. Bu sayılar kesinlikle değişkenlik gösterir ve yakın sonuçlardır. Kesin olmayabilir. Ayda 10.000 ziyaretçiniz olduğunda 10GB civarında bant genişliğine ihtiyaç duyarsınız. Bant genişliğiniz alacağınız ziyaret oranına göre seçilmelidir.

E-Posta Hesabı , kullandığınız site üzerinden eğer çok e-posta alıp gönderecek iseniz çok önemlidir. Firmanızdaki çalışanların mail hesaplarını domaininiz ile oluşturup bu hesaplar üzerinden mail gönderip alacaksanız E-Posta hesap sayınızın personel ve kullanım durumunuzu karşılaması gerekir. 10 personeliniz için 5 E-Posta destekleyen bir hosting almanız doğru olmaz. Bu bilgiler doğrultusunda e-posta hesaplarınızın kotasını inceledikten sonra hosting seçimi yapınız.

MySQL , genelde kullanılan web site veritabanı yazılımıdır. Birçok kolaylık sağladığı için kullanılmaktadır. Kullanacağınız sitede ne kadar MySQL hesabı olacak, ne kadar veritabanı oluşturulacak bunları bildiğiniz taktirde hosting hesabınızın MySQL sınırlarını ona göre belirlersiniz. Buda daha fazla para ödemenize engel olacaktır.

Otomatik Uygulama Kurulumu, web sitelerinizi otomatik olarak oluşturmanıza fayda sağlayan paket yazılımlardır. WordPress gibi sistemleri tek dokunuşla hosting hesabınıza kurabilir ve birçok kod karmaşasından kurtulup bir site sahibi olabilirsiniz. Bu konuda hosting hesabınızın bu işleminin destekleyip desteklemediğine emin olmalısınız. Sizin için önemli bir kriter ise web hosting hesabınızda bu özelliğin açık olduğuna emin olduktan sonra paket seçme işlemini gerçekleştiriniz.

Subdomain, sitenizin alt dizinine kurulan farklı domainler demektir. Yani sitenizin domaini önüne getireceğiniz ekler ile yeni ve alt domain oluşturma işlemidir. Örnek verecek olursak webdeyazilim.com domaini için bir alt domain oluşturmak istediğimizi varsayalım. Bu domain hosting ile alakalı olsun ve subdomainimizi hosting.webdeyazilim.com olarak belirleyelim. Bu sitenizde ne işe yarar ilk görüşte birşey anlamayabilirsiniz. Fakat çok önemli yerlerde kullanılmaktadır. Web sitenize eklediğiniz her servis için subdomain açabilirsiniz. Yeni bir site gibi kurulum yapabilirsiniz. Farklı farklı dizinlere kurulum yapıp tüm tasarımları birbirinden ayırır ve farklı farklı site barındırabilirsiniz. Bu konu hakkında detaylı bilgi edinmek için buradaki sonuçları inceleyin.

Lokasyon, sitelerin barındığı sunucunun bağlantı adresini belirler. Hosting seçerken dikkat etmeniz gereken şudur: Eğer kullanıcılarınızın tamamı bir ülkeye ait ise veya çoğunlukta ise o ülkenin lokasyonunda bağlantı veren bir sunucu olması önemlidir. Türkiye bazlı çalışan bir sitenin amsterdam lokasyonlu olması kulağa da mantıklı gelmiyor. Kitlenizin diline göre lokasyon belirlemeniz, doğru hosting hesabı seçmenize bir adım daha yakın olmanızı sağlayacaktır.

4 Yorum

    • Merhaba Fahri bey, ücretsiz domain kampanyasından yararlanmak için en üstteki fiyatlandırma tablosunda ‘Bedava 1 Domain’ yazan paketlerden birini almanız gerekmektedir. Aldığınız paket son derece uygun olup Domain size ücretsiz olarak teslim edilecektir. Tabi bunun yanında alacağınız web tasarım ve seo paketleri de yine indirimli olarak sizlere sunulacaktır. Paketlerin emsallerini araştırabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!