Başlangıç Sosyal Medya İsme Göre Instagram Kullanıcı Adları Önerisi

İsme Göre Instagram Kullanıcı Adları Önerisi

1
Instagram Akış Yenilenemedi Hatası Nasıl Çözülür?
Instagram Akış Yenilenemedi Hatası Nasıl Çözülür?

İsme Göre Instagram Kullanıcı Adları iyi bir kullanıcı adı seçmek için oldukça gerekli olabilir. İsme göre belirlenecek olan Instagram kullanıcı adı uzun vadede profilinizin daha prestijli görünmesini sağlayabilir. Ayrıca belirlenen kullanıcı adları gizli bir espri ile süslenip sıradan olmaktan uzaklaşır ve daha çok dikkat çeker. Bu da profilinizin daha çok insana ulaşmasına yardımcı olur.

instagram

İsme Göre Instagram Kullanıcı Adları Önerisi

Instagram kullanıcı adlarının çeşitli formatlarda olması durumu son derece alışık olduğumuz bir durum. En sık kullanılan Instagram kullanıcı adı yapısı ad ve soyad temeline dayanıyor. Fakat sadece ad ve soyad kullanmak istemeyen milyonlarca kullanıcı var. Özellikle kısa kullanıcı adları bulmak günümüzde bulunmaz bir nimet. Ünlülerin Instagram kullanıcı adlarını olabildiğince kısa ve öz tuttuğuna dikkat etmişsinizdir. Bu kullanıcı adları hem akılda kalıyor hem de ünlülerin karakterlerini ya da şahsiyetlerini yansıtıyor. Birkaç örnek vermek gerekirse;

 • @cristiano
 • @therock
 • @leomessi
 • @beyonce
 • @natgeo
 • @jlo
 • @nike
 • @shakira
 • @nasa
 • ve diğerleri…

Instagram Kullanıcı Adı Belirlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Bu örneklerde gördüğünüz gibi kısa ve öz kullanıcı adları tercih edilmiş. Listenin tepesinde dünyanın en popüler futbolcusu Cristiano Ronaldo var. Instagram hesabının kullanıcı adını @cristiano olarak belirlemiş. @cristianoronaldo olarak da belirleyebilirdi. Üstelik Cristiano adı Türkiye için Mehmet isminden farksız. Sayısız Cristiano isminde insan varken bu ismi telaffuz ettiğimizde aklımıza Ronaldo geliyor. Bu tamamen marka olmakla ilgili bir durum. Bu markayı da Ronaldo var etti.

therock

Kısa ve öz kullanıcı adının avantajları diğer ünlüler tarafından da tercih ediliyor. Listedeki @Therock bunlardan sadece biri. Dwayne Johnson adıyla bilinen ünlü oyuncunun bir o kadar ünlü Instagram hesabı @therock. Instagram’da son derece aktif olan Dwayne Johnson’da kişisel Instagram hesabını çok kısa ve öz olan kullanıcı adı ile oluşturmuş. Lionel Messi de hesabını kısa isimle oluşturanlardan.

Buraya kadar olan kısımda kullanıcı adının kısa olmasının neden önemli olacağından bahsetmeye çalıştım. Özetle kısa ve öz olan kullanıcı adları akılda kalıcıdır. Kolay yazılır ve profile girerken kimse üşenmez. Fakat kısa kullanıcı adları önceden kapıldığı için günümüzde kısa kullanıcı adlarını bulmak imkansıza yakın. Bu durumda adımıza espri katmamız gerektiğini anlıyoruz.

Kullanıcı adımıza espri katarken pek çok kritere dikkat edebiliriz. Örneğin mesleğimize…

Mesleki Kullanıcı Adı Esprileri

Bir grafik tasarımcı özellikle Photoshop ve Illustrator ile ilgileniyor ise isminin sonuna .psd ya da .ai dosya uzantısını ekleyebilir. Örneğin mehmet.psd gibi. Bu kullanıcı adı mutlaka alınmıştır fakat bir grafiker olsaydım adımın sonuna kesinlikle bir dosya uzantısı koymayı düşünürdüm. Üstelik herhangi bir isme uymama riski de yok. Ahmet.psd, mustafa.psd, aysel.psd, harun.psd ya da jale.psd… Grafik tasarım Photoshop’tan ibaret değil elbette. Bu yüzden mehmet.ae de düşünülebilir. İyi bir film yapımcısı olma hayalleriniz var ise mustafa.pproj olarak da kullanıcı adınızı belirleyebilirsiniz. Dosya uzantılarını sadece ilgililer anlayabilir bu hem gizemli hem de etkileyici bir yöntemdir.

Resmi Kullanıcı Adı Önerileri

Yaygın olarak kullanılan bir Instagram kullanıcı adı çeşidi de resmi kullanıcı adı ekleridir. Örneğin mehmetofficial ve mehmetresmi gibi kullanıcı adları oldukça yaygın kullanılır. Bu kullanıcı adlarını genelde tanınmış hesaplar tercih eder. Çünkü bir topluluğa hitap eden kullanıcılar, takipçilerine resmi bir hesap sunarak kendilerini sahte ve fan hesaplarından soyutlar. Tarkan’ı ele alalım. Kaç tane Tarkan hesabı olduğunu bir düşünün. Bir tanesi resmi olmalı ki gerçekten takipçileri o hesabı takip edebilsin. Tam da bu duruma yönelik bir Instagram özelliği mevcut. Instagram mavi tik.

tarkan

Ayrıca Tarkan’ın kullanıcı adına da dikkat edin. @tarkan olarak belirlenmiş sade, kullanışlı ve bir o kadar da kaliteli bir kullanıcı adı. Official ya da resmi ifadesi, bir hesabın Instagram doğrulama ekibine bırakılan bir mesaj niteliği taşıyor. Bir hesabın resmi olduğunu anlamanın en iyi yolu o hesabın içerisinde resmi ya da official ifadesinin geçip geçmediğine bakmaktır. Tabii ki bu durum son zamanlarda oldukça manipüle ediliyor. Fakat bir birey kendi kişisel hesabının da resmi olduğunu bildirmek isteyebilir. Tek fark normal bireylerin tanınmış kişi olmamaları. Bu durumda da Instagram doğrulama ekibi bu hesapları es geçebiliyor.

Özgün ve Kreatif Instagram Kullanıcı Adı Oluşturun!

Instagram’da adınızla bir kullanıcı adı oluşturmak istiyorsanız üretken olmak zorundasınız. Ünlüler kendi adlarını ya da mahlaslarını en kısa şekilde alıp sosyal mecralarda imza gibi profillere sahip olmuşlar. @Nasa kullanıcı adı NASA’dan başkasına yakışmazdı. Bu yüzden seçtiğiniz kullanıcı adının sizi yansıtıyor olduğundan emin olmalısınız. Sadece kısa diye ya da sadece sizin adınız diye bir kullanıcı adını seçmenize gerek yok. @TheRock buna en iyi örneklerden biri.

Türkçe (Özel) Karakter Kullanmamaya Dikkat Edin!

Instagram kullanıcı adları bildiğimiz üzere özel karakterleri desteklemiyor. Yani adı ahmet olan biri @ahmet kullanıcı adını alabiliyor. Fakat adı Ömer olan biri kullanıcı adını sadece @omer gibi ifadeler ile alabiliyor. Yani Türkçe’de bulunan bazı desteklenmeyen karakterleri Instagram kullanıcı adımızda geçirmememiz önemli bir kriter.

Örneğin @fenerbahce kullanıcı adı ile @galatasaray kullanıcı adı Türkçe karakter bakımından ele alındığında bu durumu oldukça iyi açıklıyor. @besiktas kullanıcı adı da aslında Beşiktaş olan ismin besiktas olarak güncellenmesinden ortaya çıkmış. Çünkü @beşiktaş ifadesi Türkçe ya da özel karakterler içerdiği için desteklenmiyor. Ve Instagram bizleri bu karakterleri kullanmamaya itiyor.

İlgini Çekebilir: İnstagram Profil Fotoğrafı İndirme Yöntemleri

Tüm bu kriterleri göz önünde bulundurarak adımızın sonuna bazı kalıpları getirerek kendi adımıza özgü bazı kullanıcı adlarını da elde etmemiz son derece mümkün. O kullanıcı adlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

İsme Göre Instagram Kullanıcı Adları Önerisi

Buradaki Mehmet isminin yerine kendi isminizi getirerek kendi tarzınıza ve zevkinize uygun bir kullanıcı adı belirleyebilirsiniz.

 • mehmetinsozleri
 • mehmetingozunden
 • mehmettenoneriler
 • mehmetingunlugu
 • mehmetinthehouse
 • mehmetio
 • mehmetinden
 • mehmetindusleri
 • mehmetinruyasi
 • mehmetinnotlari
 • mehmetintarifleri
 • mehmetce
 • mehmetoloji
 • mehmeting
 • mehmeteor
 • mehmetist
 • mehmetonline
 • mehmetemhem

Buradaki kullanıcı adları neredeyse sonsuza kadar türetilebilir. Kendi adınıza uygun daha farklı ve daha üretken kullanıcı adlarını daha fazla isim ve nesneyi harmanlayarak keşfedebilirsiniz. Kendi kullanıcı adı önerilerinizi de yorum yaparak bize ve diğer kullanıcılarımıza ulaştırabilirsiniz.

1 Yorum

Ne düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Adınızı Girin!

Exit mobile version