Ana sayfa Güvenlik iPhone’larınızı sürekli güncelleyin ! Apple’dan WikiLeaks açıklaması

iPhone’larınızı sürekli güncelleyin ! Apple’dan WikiLeaks açıklaması

0

 Apple WikiLeaks Açıklaması | Wikileaks’in CIA hakkında yaydığı güvenlik açıklarını içeren belgelerine yönelik Apple tarafından iPhone kullanıcılarına açıklama geldi. Güvenlik önlemleri alındı mı ? Apple bu konuda neler düşünüyor ? iPhone kullanıcıları ne yapmalı ?

Geçtiğimiz Salı günü Wikileaks tarafından yayınlanan CIA belgeleri, Amerika Birleşik Devletleri istihbarat teşkilatı’nın iPhone cihazlarını hackleyip, cihazlara hangi düzeyde erişebileceğini açığa çıkarmıştı. Bu belgelerin içerisinde Apple tarafından bilinmeyen ve iOS cihazları etkileyebilecek 14 büyük güvenlik açığından bahsediliyordu. Bu açıkları kullanarak istihbarat teşkilatına veri sızdıran CIA, wikileaks tarafından ifşa edildi.

Apple WikiLeaks Açıklaması

Bu olayları yakinen takip eden Apple, iphone kullanıcılarına açıklamalar yaptı. Cihazların daha kararlı ve güvenli çalışabilmesi adına iOS’un son sürümlerinin kullanılması gerektiğini ve bu işlemin güvenlik adına büyük bir hamle olacağını söyledi. Yapılan son güncellemeler ile ilgili açıkların zaten kapatıldığını bildiren Apple, iPhone ve diğer iOS kullanıcılarının içini rahatlatırken, Son sürüm güncellemelerinin önemini de bir kez daha vurgulamış oldu.

Wikileaks belgelerine göre ilgili açıkların türevleri Android kullanıcıları için hala geçerli. Güvenlik önlemlerini de içeren Android 7.x sürümlerine sahip olan Android telefonların, Tüm android telefonların sadece  %2,8’ini oluşturuyor. Geriye kalan büyük kullanıcı kitlesi de bu güvenlik açıklarına sahip cihazlarını hala kullanmaya devam ediyor. Böylece CIA, Android cihazlardan hala istihbarat edinirken iPhone’lardan Android kadar verim alamıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!