Ana sayfa Mobil Cihazlar iPhone kullananların bilmesi gereken 15 pratik bilgi

iPhone kullananların bilmesi gereken 15 pratik bilgi

0

Birçok insan tarafından kullanılan ve daha çok talep görmeye başlayan iPhone telefonlar ile neler yapılabilir, iphone için pratik bilgiler nelerdir, iphone ipuçları nelerdir ve iphone için bilinmesi gerekenler nelerdir gibi soruların yanıtını gelin hep birlikte yazımızdan öğrenelim…

1- Siri ile kolay hesaplamalar yapabilirsiniz !

iPhone’larda her ne kadar  eğlence amacı için kullanılıyor olsa da günlük hayatınızda pekçok işinizi kolaylaştırabilecek siri, farklı işlevleri ile de dikkat çekiyor. Bu özelliklerden bir tanesi de Hesap makinesine girmeden sadece siri ile hesaplamalar yapabiliyor olmanız. iPhone telefonunuzda siri’yi açıp “35 çarpı 45” dediğiniz taktirde size direkt sonucu verecektir. Bunun yanı sıra dört işlemi de rahatlıkla yapabilir, yaptırabilirsiniz.

2- Usb kablosu ile şarj

iphone şarj

iPhone kullananların bilmesi gereken 15 pratik bilgi

Telefonunuzun sadece şarj cihazı ile şarj edildiğini düşünebilirsiniz. Fakat usb kablonuz ile elektrik bağlantısı olan tüm usb girişlerinden telefonunuzu şarj edebilirsiniz. Bu yüzden şarj adaptörlerinin kabalığından şikayet eden kişiler sadece usb kablolarını yanlarında gezdirerek  telefonlarını birçok yerde şarj edebilirler. Telefonunuzu Usb girişi olan akıllı televizyon, tablet, bilgisayar, adaptörler ve tüm diğer araç-gereçler ile şarj edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek  nokta Usb girişinden 5 amperden fazla gücün çıkmıyor olmasıdır.

3- Siz uyurken müziğin kapanmasını sağlayın

Gece uyurken müzik dinleyen kişilerin sayısı oldukça fazla. Bu yüzden bu yönteme de değinmek istedim. Siz uyuduktan sonra müziğin sabaha kadar çalması ve şarjınızın bitmesinden mi şikayet ediyorsunuz ? Bu yöntem ile telefonunuzun şarjını koruyabilir ve müzik çalarınızın otomatik kapanmasını sağlayabilirsiniz. Alarmı kurmuş olduğunuz Saat uygulamasına dokunun ve en sağdaki sayaç kısmına girin. Buradan müzik çaların ne kadar sonra durdurulmasını istediğinizi süre olarak ayarlayın. Daha sonra Sayaç Bitince adlı alana dokunun. Gelen listede en aşağıda Çalmayı Durdur seçeneğini seçin ve kaydedin. Belirlediğiniz süre sonunda müzik çalar otomatik olarak duracaktır.

4- Fotoğraflarınızı daha hızlı seçin !

Film Rulosunda fotoğrafları toplu seçim özelliğini kullanarak tek tek seçebiliyoruz. Bunun yanı sıra ekrana tek tek dokunarak resimleri seçmek yerine toplu seçim esnasında bir tane resmi seçiyoruz. Hemen yanındaki resmi de seçerken elimizi kaldırmadan diğer seçilecek resimlere doğru parmağımızı kaydırdığımızda o resimleri de otomatik olarak seçerek ekranın kaydığını görüyoruz. Bu özellik ile daha hızlı ve kolay toplu seçimi iPhone için mümkün kılabiliyoruz.

5- 'Yukarı Çık' özelliği

iPhone kullananların bilmesi gereken 15 pratik bilgi

Bizim sitemizde var ama her sitede olacak diye bi’şey söz konusu değil. Yukarı çık butonundan bahsediyorum. Bazı internet sayfalarında aşağı doğru uzun uzun makale okuduğunuzda en başa dönmek isteyebilirsiniz.Bu durumda sürekli yukarı çıkmak için parmağınız ile hamle yapmak zorunda kalabilirsiniz. Fakat bunun için de bir çözüm üretilmiş. Ekranınızın en üzerinde ve ortada bulunan saat’e dokunduğunuzda en yukarı rahatça çıkabildiğinizi görebileceksiniz.

6- "Siri, bu şarkının adı ne?"

Siri’nin bir diğer marifeti de beğendiğiniz şarkıların kime ait olduğunu bulmanıza yardımcı olmasıdır. Hoşunuza giden bir şarkıyı Shazam gibi programlar ile bulmak yerine siri’ye “Siri, bu şarkının adı ne” dedikten sonra o şarkıyı dinletebilirsiniz. Daha sonra orijinal bir şarkı olması durumunda siri o şarkının kime ait olduğunu size söyleyecektir.

7- Kilidi açmadan yanıtlar verin

iphone aramaları duyur

Ekran kilitli iken bildirim olarak görüntülenen sms ve whatsapp mesajlarını sola kaydırarak görüntüle diyebilir ve buradan direk yanıt verebilirsiniz.

8- Hesap makinesi tek tek harf silme

Hesap makinesinde yanlış yapılan yazımların sonucunda o sayı ne kadar büyük olursa olsun hepsini tek tuşla sileriz. Fakat sayının üzerine dokunup sağa ya da sola doğru parmağımızı kaydırdığımızda yazılmış olan sayının hanelerini tek tek silmek mümkün.

9- Tek el ile iPhone kullanma

Büyük ekranlı iphone modellerinde tek elle telefonu kullanmak istediğinizde ekranın üst kısımlarındaki uygulamalara ve alanlara parmağınız yetmeyebilir. iPhone sürekli geliştiriliyor ve bu soruna da bir çözüm bulunmuş durumda. Telefonun menü tuşuna iki kere dokunarak ekranın aşağı inmesini ve kolaylıkla dokunulabilmesini sağlayabilirsiniz.

10- Hesap makinesi sadece 4 işlem yapmaz !

Hesap makinesini açtığınızda telefonunuzu yana yatırın ve ekranın değişmesini bekleyin. Daha geniş bir alan bulan hesap makinesinde bir sürü yeni fonksiyon belirecektir. Bunu yaparken tuş kilidinizin açık olmasına dikkat edin. Tuş kilidi kapalı iken hızlı erişimden açtığınız hesap makinesi yan yatmıyor.

11- Şebeke zayıf ise çare Uçak Modu

Şebekenizin çekmediği ya da yetersiz düzeyde çektiği konumlarda hızlı erişim menüsünden uçak modunu açıp kapatın. Bu şebeke modunuzu ve diğer tüm ayarları otomatik olarak yapılandırarak, çevredeki en yakın baz istasyonuna bağlanmanızı sağlayacaktır.

12- Uçak modu ve Hızlı şarj

iphone şarj süresi

Telefonunuzun daha hızlı sürede şarj olmasını istiyorsanız uçak moduna alın ve şarja öyle bırakın. Uçak modunda daha hızlı şarj olan telefonlarınız zarar görmez. Uçak modunda telefonunuzun çağrı almayacağını unutmayın.

13- Yazılan metni tek seferde silme

Yazdığınız uzun mesajları direkt olarak silmek için telefonu sallayın. Ekrana gelen uyarıda Geri Al alanına dokunursanız yazdığınız metnin tamamı silinecektir.

14- Yazı yazarken hızlı nokta

Mesajlarınızın noktasına virgülüne özen gösteriyor ve haklı olarak imla kurallarına uyuyor iseniz bu sizin için büyük kolaylık sağlıyor. Basit ama etkili bir yöntem olan space tuşu ile nokta koyma işlemi hoşunuza gidecektir. Yazı yazarken iki kere ard arda boşluk tuşuna dokunduğunuzda nokta koyulacaktır.

15- Gece ekrana bakarken gözlerinizi yormayın !

Ekrana baktığı için gözleri rahatsız olan ve yorulan kişilerin kullanacağı ve kullandığı bir özellik olan night shift (Gece vardiyası) ya da gece modu özelliğini kullanın. Gece gözlerinizin daha az yorulmasını sağlamak için geliştirilmiş bu ayar hızlı erişim panelinizde bulunmaktadır. Ekranın en altından yukarı doğru çektiğinizde eriştiğiniz hızlı erişim panelinizden bu özelliği etkinleştirebilirsiniz. Etkinleştirmeden sonra ekranınızın sarardığını ve ışığının kısıldığını gözlemleyeceksiniz. Gece gözlerinizi yormamak adına geliştirilmiş bu uygulamayı da yine kullanmak sizlere kalmış…

iPhone hakkında bilmeniz gereken 15 ipucunu bu yazıda anlatmaya çalıştık. Bir çok kişinin bilmediği ve bilmek isteyeceği bu bilgileri sizlere sunduk. Soru ve görüşleriniz için lütfen aşağıdan yorum yapmayı unutmayınız. Ayrıca diğer iphone hakkındaki yazılarımızı okumak için buraya tıklayınız.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!