Başlangıç Teknoloji İnternet Özelliği Olmayan TV’ye İnternet Bağlamak Mümkün Mü?

İnternet Özelliği Olmayan TV’ye İnternet Bağlamak Mümkün Mü?

0
internet özelliği olmayan TV'ye internet bağlamak
internet özelliği olmayan TV'ye internet bağlamak

Akıllı televizyonlarla internete bağlanmak, Netflix’den film izlemek veya Beinsports’dan süper ligi takip etmek oldukça kolaydır. Diğer yandan, Akıllı Tv (Smart Tv) özelliğine sahip olmayan televizyonlarda bunu yapmak mümkün değildir. Normal televizyonlarda en fazla USB bağlantısıyla film izlenebilmekte veya HDMI kablosuyla laptop-bilgisayar yansıtılabilmektedir. Mevcut televizyonunuz akıllı tv özelliğine sahip değilse ve televizyonunuzdan memnunsanız televizyonunuzu değiştirmenize gerek kalmadan akıllı tv sahibi olabilirsiniz. Şimdi İnternet Özelliği Olmayan TV’ye İnternet Bağlamak için yapılması gerekenleri anlatmaya başlayalım…

internet özelliği olmayan TV’ye internet bağlamak

İnternet Özelliği Olmayan TV’ye İnternet Bağlamak

Smart TV özelliğine sahip olmayan bir televizyona bu özelliği kazandırmanın birden fazla yolu bulunmaktadır. Google Chromecast, akıllı televizyon özelliği kazandırabilen bir medya oynatıcısıdır. Bu cihazı televizyonunuza bağlandığınızda telefonunuzu bir kumanda olarak kullanarak televizyonunuza akıllı televizyon özelliği kazandırabilirsiniz. Youtube, Netflix ve diğer servisler Google Chromecast tarafından kullanılabilir hale gelmektedir. Bu ürünün herhangi bir aylık ödemesi bulunmamakla birlikte bir kez satın aldığınızda dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz.

Akıllı televizyonunuza HDMI bağlantısı sağladıktan sonra cep telefonunuza “Google Home” uygulamasını indirmeniz gerekmektedir. Android telefonunuza Google Home uygulamasını indirdikten sonra çalıştırmanız durumunda cep telefonunuz televizyonunuzun kumandası haline gelmektedir.

Google Chromecast Ürünü

Google Chromecast Kurulumu

Kurulumu gerçekleştirmek için 1 adet Android işletimine sahip cep telefonuna ve bir adet de HDMI portu olan televizyona sahip olmanız yeterlidir. Chromecast cihazını televizyonunuzun HDMI portuna bağlayın ardından da cihazla birlikte gelen USB kablosunu da televizyona bağlayın. USB kablosundan güç alan Chromecast cihazı televizyonunuza HDMI ile bağlantı sağlayacaktır. Tüm bu işlemler bittikten sonra televizyonunuzu çalıştırın ve HDMI bağlantı seçeneğini seçin.

Google Home uygulamasını da cep telefonunuza indirin ve çalıştırın. Hizmet şartlarını ve Gizlilik politikasını onaylayın ve Google anasayfasına gidin. Sağ üst köşede yer alan cihaz simgesine tıklayın ve cep telefonunuzla eşleşen Chromecast cihazınızın televizyonla eşleştiğini onaylayın ve kuruluma başlayın.

Telefonunuza ve televizyonunuza bir kod gönderilecektir akabinde kod doğruysa bir sonraki aşamaya geçin. Chromecast’i kablosuz bir Wi-Fi ağına bağlayın ve Wi-Fi şifresini seçin. Telefonun da ilgili Wi-Fi ağına bağlı olması gerekmektedir. Kurulum işlemine devam edin ve kurulum bittiğinde televizyonunuz artık Smart TV özelliği kazanmış olacaktır.

Google Chromecast ürününün fiyatı 87 TL’dir ve olumlu birçok değerlendirmesi de bulunmaktadır.

Xiaomi Mi TV

İnternet Olmayan Televizyona İnternet Nasıl Bağlanır sorusunun bir diğer cevabı da Xiaomi Mi TV cihazıdır. Türkiye’de en çok satılan cihazlardan olan Xiaomi Mi TV’nin fiyatı 292 TL’dir. İçeriğimizin başında tanıttığımız Google Chromecast ürününden ise en büyük farkı kendi uzaktan kumandasına sahip olmasıdır.

USB bellek boyutuna sahip bu cihazı televizyonunuzun HDMI girişine bağlamanız yeterlidir. Televizyonunuzu açtıktan sonra HDMI kablolu bağlantı seçeneğini seçtiğinizde cihazınız Android TV özelliğini kazanmaktadır. Android TV 9.0 işletim sistemini içerisinde barındıran bu cihaz ile televizyonunuzda Spotify, YouTube, Netflix ve Twitch gibi uygulamaları kullanabilirsiniz.

Cihazın bir diğer avantajı ise 8 GB depolama alanına ve 1 GB RAM’e sahip olmasıdır. Cihazda 8 GB depolama alanı olduğu için Netflix filmlerini cihazınızın hafızasına indirerek internet olmadan da film izleyebilirsiniz. Cihazla birlikte gelen kumanda ise Mouse görevi görmektedir ve internette gezinme işlemlerini kumanda ile gerçekleştirebilirsiniz.

Case 4U Tanix TX6 Ürünü

Case 4U Tanix TX6

Bu cihazın Google Chromecast ve Xiaomi Mi TV’den farkı ise 4 GB DDR3 RAM’e ve 32 GB hafızaya sahip olmasıdır. Ayrıca cihazın yanında yer alan antenlerde çok daha yüksek internet çekim gücüne sahiptir. İnternet bağlantısı zayıf olan kullanıcıların tercih edebileceği Case 4U Tanix TX6 cihazının fiyatı ise 479 TL’dir. Android 9.0 işletim sistemine sahip bu cihaz ile Android işletim sisteminde çalışabilen uygulamaları televizyonunuzdan açabilirsiniz. HDMI bağlantı noktasına sahip tüm marka ve model televizyonlarla çalışmaktadır.

Cihazın paket içeriği;

  • TX6 TV BOX
  • HDMI Kablo
  • Güç Adaptörü
  • Uzaktan Kumanda

Smart Olmayan Tv İnternete Nasıl Bağlanır

Toparlamak gerekirse, internet bağlantınız iyiyse ve televizyonunuzun modeme olan uzaklığı yeterliyse Xiaomi Mi TV sizin için en ideal cihazdır. Bütçeniz kısıtlıysa Google Chromecast cihazını da seçebilirsiniz. Eğer internet bağlantınız kötüyse de Case 4U Tanix TX6 cihazınızı almalısınız. 3 cihazında çalışma prensibi aynıdır ve 3 cihazla da televizyonunuzu akıllı televizyon haline getirebilirsiniz.

USB kabloyla telefonu televizyona bağlama işleminin nasıl yapıldığı ilgili bağlantıda yer almaktadır.

İlk yorumu sen yap!

Ne düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Adınızı Girin!

Exit mobile version