Başlangıç Web Geliştirme Google Güvenlik Sorunları – Sitede bulunan zararlı içerik çözümü

Google Güvenlik Sorunları – Sitede bulunan zararlı içerik çözümü

0

Güvenlik Sorunları > Zararlı içerik > Webmaster tool
Google, sitenizin bazı sayfalarında zararlı içerik tespit etti. Zararlı içeriği mümkün olan en kısa sürede kaldırmanızı öneririz. O zamana kadar, kullanıcılar sitenizi ziyaret etmek veya sitenizdeki belirli dosyaları indirmek istediğinde Google Chrome gibi tarayıcılar bir uyarı görüntüleyecektir.

Google Search Console üzerinde Webmaster Araçları ile sitelerinizden bir veya birkaçında yukarıdaki gibi bir uyarı aldıysanız çözümü yazının devamında anlatılmaktadır. Şimdi bu uyarıyı neden almış olabileceğinizden ve nasıl çözüme kavuşturacağınızdan bahsedeyim…

Öncelikle sitenizde bulunan indirme linklerini kontrol etmenizde fayda var. Sitenizdeki bağlantıların herhangi birinden bir .exe yada .apk indirmek mümkün ise, Google bunu bir tehlike olarak algılamaktadır. Konu ile ilgili pek çok araştırma yapsam da genelde sitedeki warez yazılımlardan, shell yada trojan virüslerinden kaynaklandığı hakkında bilgi verilmiş. Google bunlar için sizi uyarmadan direk sitenizi kara listeye almaktadır. Burada dikkat ettiğimiz nokta ise bunun bir uyarı olması ve bu uyarının dikkate alınana kadar sitenizin bazı tarayıcılarda kullanıcılara güvenlik uyarısı eşliğinde gösterileceği yada hiç gösterilmeyeceğidir. Sitenizin böyle bir imaja sahip olmasını istemezsiniz. Uyarıyı bir şekilde aldıktan sonra çözümü uygulamaya geçin.

Google Sitemi Güvenli Bulmuyor !

Web sitenizin google tarafından ne şekilde uyarıldığı tam anlamıyla belirtilmemektedir. Size bir dosya ismi yada url vermeyebilir. Bu sebeple Sitenizde öncelikle warez içerik olmadığını, trojan yada shell olmadığını anlamak için sunucu üzerinde detaylı bir virüs taraması yapın / yaptırın. Tarama sonucunda zararlı içerik tespit edilir ise çaresine bakın…

Sitenizde tarama sonucunda zararlı içerik bulunmadığı taktirde kullanıcılarınıza indirmeleri için yetki verdiğiniz dosyaları kontrol edin ve eğer bu dosyalar direk sunucunuzdan indiriliyor ve kullanıcıya herhangi bir sertifikalı tarama raporu sonmuyor ise bu dosyaları ve bağlantılarını sitenizin her yerinden kaldırın.

Bir sitenin mobil uygulamasını yaptığımız ve bu uygulamanın apk dosyasını siteye yükleyip ziyaretçilere sunduğumuz için aldığımız bu hatayı, yine bu apk dosyasını silerek Google’a sitemizi yeniden incelesi için talepte bulunduk. Yeniden incelenmesi sonucunda sitenin normale döndüğü ve bir sorun olmadığı anlaşılmış. Sadece bir apk yada bir .exe ile bu sorunu yaşayabilirsiniz. Dosyanın temiz olması size birşey kazandırmayacak. Apk dosyalarının Google Play üzerinden dağıtılması için yapılmış bir önlem yada strateji olabilir. İnsanın aklına her türlü cinlik geliyor 🙂

Gelelim tüm temizlik işlemleri yaptığınız aşamaya. Eğer ki ‘tamam ben her şeyi düzenledim ve sitem tertemiz’ diyor iseniz, hatayı aldığınız sayfa üzerinden (Webmaster Tools > Sol menünün en altından Güvenlik Sorunları) Sorunları düzelttim’i işaretleyip İnceleme Talebinde bulunun. Ortalama 24 saat dolmadan dönüş yapacaklardır. Bu süre 72 saate kadar çıkabilir. Sitenizdeki dosya ve bağlantıları kaldırdıktan sonra google bunu fark edip size olumlu dönüş yapacaktır.

Konu hakkında soru ve görüşlerinizi yorum yaparak bildirebilirsiniz. Makaleyi kaynak göstermeden ve izinsiz kullanmayınız.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!