Ana sayfa HEPSİ Amp site nedir ? Google amp sitelere öncelik tanıyor !

Amp site nedir ? Google amp sitelere öncelik tanıyor !

0

Google Amp Nedir ?

Amp site mobil cihazlarda daha hızlı görüntülenmesi için hazırlanmış bir yeniliktir. Google amp kullanan siteleri ayrı bir alanda göstererek mobil kullanıcıların o sitelere giriş yapmasını sağlar. Mobil kullanıcılar için oldukça kullanışlı olan bu sistemin nasıl yapıldığını anlatan birkaç dökümanı sizlere yazının devamında vereceğim…

Google Amp Nedir ?

Google amcamızın tüm siteler için AMP kullanımı hakkında yazdığı yazıya buradan ulaşabilirisiniz. WordPress gibi açık kaynaklı sistemler kullanıyor iseniz de bu işi yapan eklentiler mevcut. Dilerseniz eklentiye buraya tıklayarak ulaşabilir ve kurulumunu yapabilirsiniz. Kurulumu yaptıktan sonra web sitenizdeki sayfaları otomatik olarak amp ye çevirecek ve bunları farklı url ler ile kayıt edecektir. Seo eklentiniz veya sitemap ınızda güncelleme yaparak bu yeni linkleri google a bildirmeniz gerekli.

Seo savaşları günden günde devam etmekte. İnsanlar sitelerini rakiplerinin önüne geçirmek ve rakiplerinden önde kalmak için yoğun çaba harcamaktalar. Amp kullanımı oldukça yaygınlaşacak ve siz sitenizde hala bu yeniliği kullanmıyor iseniz çok şey kaybedebilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken bir husus şudur ki : siteniz zaten mobilde hızlı açılıyorsa bu işe kalkışmanızın çokta fazla bir etkisi olmayacaktır.

Google Amp Nedir

Amp, tüm sisteminizi baştan aşağı yapılandırmanıza sebep olacaktır. Mevcut sisteminizi amp sayfaları gösterecek şekilde ayarlamanız sandığınız kadar kolay değil. Hele ki bir iki eklenti kurarak en azından şimdilik mümkün değil. Yukarıda verdiğim eklenti standart olarak üzerine düşeni yapsa da son sözü google söylüyor. Sisteminizde tema ile amp eklentisi  arasındaki çakışma söz konusu olursa google size bir uyarı gönderir ve “hatalı amp yapılandırmalarınızı düzeltin yoksa bu bir halta yaramaz” der 🙂

Amp siteler hakkında daha fazla bilgiye erişmek için lütfen  Search Console üzerindeki Arama Görünümü > Hızlandırılmış mobil sayfalar menüsünü inceleyin. Siteniz ile ilgili mobil yönlendirmelere buradan erişebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!