Başlangıç Fotoğrafçılık Fotoğraf makinesindeki ayarları tanıyalım | Ders #3

Fotoğraf makinesindeki ayarları tanıyalım | Ders #3

0

Fotoğraf makinesinde birçok ayar bulunduğunu biliyoruz. Hele ki fotoğrafçılığa yeni başlayan ve giriş seviyesi bir fotoğraf makinesi alan arkadaşlarımızın manual modda ekrandaki ayarlamaları daha rahat kavrayabilmesi adına yazdığım bu yazıyı dikkatlice okumanızı tavsiye ederim. Fotoğraf makinesi seçimi yapmadıysanız  DSLR,SLR ve Kompakt Fotoğraf makineleri | Ders #2 başlıklı yazımı okuyup hangi makineyi almak istediğinize daha rahat karar verebilirsiniz.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz arayüz, fotoğraf makinelerinde bulunan manual mod ayarlamalarıdır. Ekrandaki  birçok değer birer fonksiyonu ve ayarlamayı temsil eder. Her bir ayar resimdeki ışığın süresi,oranı veya yapay ışığı sembolize eder. Bu üçünün birbiri arasındaki kombinasyonlar da daha farklı ayarları ortaya çıkarır. Bu ayarlamaların neler olduğunu  örnekler ile açıklamak gerekir ise :

En soldaki M harfi : Fotoğraf çekim modunun MANUAL modda olduğunu ima eder. Bu modda makinenizin tüm ayarlamalarını elle (Manual) olarak yaparsınız. Profesyonel fotoğrafçılar makinenin sözünü dinlemek yerine manual modda yapabileceklerini gösterirler. Daha çok imkana sahip olduğunuz bu modu tabiki tavsiye ediyorum. Makinenin dedikleri ile kendinizi kısıtlamayın ve gerçek fotoğraflar çekmeye başlayın…

0″3 Değeri : Resmin fotoğrafa giriş süresi olarak adlandırılan Enstantane değeridir. Işığın resme yazılış süresidir. “30 değerlerine kadar uzatabilirsiniz. Bu 30 dakika boyunca o resmi çekeceği ve 30 dakika boyunca o resme ışık gireceği anlamına gelir. Bu süreyi daha da uzatıp manual kontrol edebilirsiniz. Uzun pozlama denilen bu yöntem ile birbirine girmiş ışık kümeleri, araba ışıklarının birbirine geçmesi ve döndüğünü rahatça gördüğünüz yıldızlar gibi konuları resmedebilirsiniz. Bu süreyi 1/4000 gibi bir seviyeye getirdiğiniz taktirde resme çok kısa süreli  bir ışık girişi olacaktır. Işık alımı tamamlandığında resminiz hazır olacağı için resminiz çok kısa bir süre içinde çekilecek ve kaydedilecektir. Buda hızlı çekim tekniğidir. Bir kuşu kaçırmadan çekmek istediğinizde bu modu kullanırsınız.

F5.6 Değeri : Bu değer DİYAFRAM değeridir. Diyafram, resme giren ışığın oranını belirleyen çok bıçaklı perdedir. Makinenizin lensine bakarak resim çektiğinizde bu diyafram bıçaklarını görebilirsiniz. Yukarıda bahsedilen enstantane değerini “3 gibi bir değere getirip diyafram bıçaklarını rahatlıkla görebilirsiniz. Diyafram, fotoğrafta gözle görülür iki unsura direkt etki eder. Birincisi arka plan bulanıklığının yoğunluğu ve kalitesi. Diğeri ise karanlık ortamlarda çekilen fotoğraflardaki daha fazla ışık. Fotoğrafçıları ikiye bölen arka plan bulanıklığı yani bokeh (arka plan bulanıklığı) olayı, diyafram bıçaklarının açıklığı ile alakalıdır. Uzaktan yakınlaşarak çekilen resimlerdeki bokeh kalitesi ile diyafram bıçakları açılarak normal yakınlıktan çekilen fotoğrafın bokeh kalitesi kesinlikle birbirini tutmaz. Normal mesafeden çekilen bir konuyu diyafram bıçaklarını kontrol ederek arka plandan daha kaliteli ayırırsınız. Yani diyaframı açabildiğiniz kadar açın ve konuya uzaklaşarak optik parazit oluşumuna izin vermeyin. Diyaframı açıp kapatmanız için makinenizin değerleri sabit olsa da lensiniz bu konuda çok farklılaşacaktır. Yukarıdaki resimde f5.6 değeri makinelerin üzerinde gelen 18-55mm ve birçok lens gibi destejkenen en düşük diyafram değeridir. Bu değer portre ve makro lenslerde daha düşüktür. Bu değerin düşmesi diyafram bıçaklarının daha da açılması anlamına gelir. Bu da arka planı daha bulanık yapar. Canon 50mm f1.8 bu konuda giriş seviyesi tüm ihtiyaçlarınızı giderir.(Tavsiye) Diyafram değeri ile ortamdaki ışığı kontrol edebilirsiniz. Resimdeki ISO 100 değeri de ortamdaki ışığı kontrol etmenizi sağlar fakat arasındaki farkı aşağıda anlatacağım. Parazit engelleme için arasındaki farkı iyi bilmeniz gerekir.

ISO 100 Değeri : Resimdeki ışığın oranıdır. Hücre başına düşen ışık pixellerinin birbirine oranı iso değerini verir. İso 100 resimde daha az ışık oranı, iso 3200 resimde daha çok ışık oranı demektir. Işık-Renk oranına verilen addır diyebiliriz. Diyafram ortamdaki doğal ışığın ne kadar içeri alınacağına karar verirken, iso bu ışığı ne kadar çoğaltıp ne kadar azaltacağını kontrol eden yazılımsal bir müdahaledir. Yukarıda ikisinin farkından bahsedeceğimi söylemiştim. En gözle görünür etkiye sahip  farkı  diyafram doğal ışığı kontrol eden doğal bir müdahaledir. İso ise yazılımsal ışık ayarlamasıdır. Her zaman diyafram öncelikli çekimler yapmak bana daha cazip gelmiştir. Eğer ortamda alabileceğim ışık var ise ortamdaki ışığı kullanmak için diyafram ile çekimlerimdeki ışığı kontrol ederim. Fakat elimde yeterli ışık yok ise iso değerlerini kontrol ederim. İso’nun fazlası resimde parazit oluşumuna sebep olur. Bu yüzden kullanımı konusunda kesinlikle antrenman yapmanızı tavsiye ederim. Çok önemli kareleri yüksek iso değerinde çekip makinenizde çok güzel görebilir fakat bilgisayar ekranında hüsrana uğrayabilirsiniz. İso değeri kullanımı konuya göre değişir fakat en geneli 100 dür.

Resimdeki diğer ayarlar, pozlama değeri yani ışığın filtre olarak artırılıp yada azaltılması işlemi, baskı kalitesi, odak modu(tek sefer, sürekli otomatik), odak noktası, batarya, kalan kullanım hakkı gibi ayarlamalardır. Serinin devamında konu içinde bunlara da kısa kısa değineceğim. Bilmeniz gereken en temel kavramlar Makine modları, Diyafram, enstantane ve ISO değerleridir.

Yanıt Ver

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!