Başlangıç Güvenlik Facebook reklam ve spam virüslerini temizleme yöntemleri

Facebook reklam ve spam virüslerini temizleme yöntemleri

0

Facebook reklam ve spam virüslerini temizleme k için doğru adrestesiniz. Facebook reklam virüslerini temizleme programları ve yöntemlerini bu yazımızda ele aldık. Bu günlerde bir hayli artış gösteren facebook reklam virüsleri canımızı sıkmaya devam ediyor. Sözü  daha fazla uzatmadan facebook reklam virüslerini nasıl temizleyeceğinizi anlatmaya başlayalım…

Öncelikle facebook hesabınızdan arkadaşlarınıza reklam virüsleri içeren mesajlar atıldığını varsayalım. Virüsten kastınızı anlayalım yani. Bu yazıda facebook adresinizden arkadaşlarınıza gönderilen spam ve reklam virüslerini ele aldık. Mesaj olarak gönderilen linkler, adınıza yapılan paylaşımlar, yapılan yorumlar, gruplara ve sayfalara atılan paylaşımlar ve diğer tüm reklam ve spam işlemleri buna dahil. Şimdi bu virüsün kaynağını başlıca belirteyim. Bu facebook reklam virüsleri, izin verdiğiniz uygulamalar sayesinde paylaşılıyor olabilir. Bunun yanı sıra bilgisayarınızda ya da telefonunuzda kullandığınız web tarayıcınıza (chrome gibi) bulaşmış olabilir. Tarayıcınız üzerine kurmamanız gereken eklentiler kurduğunuz için olabilir. Bilgisayarınızdaki yada android cihazınızdaki virüsler olabilir. Bunların her birine önlem almak hem bu virüsleri önleyecektir. Hemde daha güvenli bir facebook adresinizin olmasını sağlayacaktır.

Facebook Uygulamalarını Kontrol Edin !

Tarayıcınızda facebook şuan açık ise buraya tıklayın ve uygulamalar listesini inceleyin.  Ayarlar > Uygulamalar yolunu izleyerek de ilgili sayfaya gidebilirsiniz. Burada bulunan uygulamalar sizin zaman içerisinde izin verdiğiniz uygulamalardır. Yeni bir oyun oynarken bu uygulamaya izin ver paneli gelecektir. Orada nelere izin istediğini görebilirsiniz. Adınıza paylaşım yapma, mesaj atma, kişi listenize erişme gibi şeyler göreceksiniz. Kötü niyetli kişilerin oluşturduğu ugyulamalara bir şekilde izin vermiş olmalısınız. Bana sorarsanız burada ne var ne yok kaldırın. Oyun falan oynuyorsanız size sahte oyun görünümünde uygulama onaylatmış olabilirler. Bu yüzden oyun falan ne varsa kaldırın. Yoksa tek tek kontrol edip bilmediklerinizi kaldırın.

Facebook Giriş Onaylarını Etkinleştirin !

Hesabınıza erişmek isteyen uygulama ve kişilere yönelik önlem almak için bu çok önemlidir. Hesabınıza bir adet telefon numarası girin ve etkinleştirin. Doğrulama kodu ile etkinleştirdiğiniz numarayı buraya tıklayarak erişeceğiniz sayfada etkinleştirin. Ayarlar > Güvenlik > Giriş Onayları 

Kodmatik ve  Kısa Mesajları etkinleştirdiğinizde sonraki facebook girişlerinde telefonunuza kısa kodlar alırsınız ve bu kodlar ile giriş yaparsınız. Başkaları şifrenizi bilseler bile bu kod olmadan hesabınıza erişemezler. Burada giriş onaylarını bildirimleri ve kısa mesajları açtıktan sonra Aşağıdan Tanınan Cihazlar kısmını bulun. Burada tüm cihazları kaldırın ve yeniden giriş yapmanız gerekiyor ise giriş yapın.

Tarayıcınızı ve Bilgisayarınızı Temizleyin !

Facebook reklam ve spam virüslerini temizleme

Daha önce yazmış olduğumuz Tarayıcı Virüslerini Temizleme  başlıklı konumuzu okuyun ve oradaki işlemleri tekrar edin. Orada anlatılanları eksiksiz yapın ve kullandığımız yazılımları kullanın. Adw Cleaner üzerinden tarayıcı virüsü temizleme işlemini anlatmıştık. Programı buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Bu program ile tarayıcınıza bulaşan reklam virüslerini temizleyebilirsiniz. Daha sonra win7 kullanıcıları Combofix programını buraya tıklayarak indirsinler. Standart kurulum ve basit kullanım olduğu için kullanımı açıklamıyorum. Setup dosyasını çalıştırın ve her gelene onay verin. Bu esnada bilgisayarınızdaki tüm programlar kapalı olsun. Tarama bitince yeniden başlatacak ve günlüğü belirttiği not defteri açılacak. Kapatabilirsiniz.

Facebook reklam ve spam virüslerini temizleme

En son olarak ise Glary Utilities Pro 5 ile bilgisayar onarımı ve temizliği konumuza giderek buradaki programı indirin. Bu program bilgisayarınızda her zaman kalabilir. Çok geniş bir kullanımı var. Detaylar için yazıya gidin ve programı edinin. Tam anlamı ile kullanabilmek için lisans girmeniz gerekir.  Glary Utilities Pro 5 konusuna yorum yaparak size özel lisans kodunu isteyebilirsiniz. Lütfen yorumları o konuya yapınız. Kullanımı için o yazıyı takip ediniz.

Bu işlemleri yaptığınızda gözle görülür hız artışı ve güvenlik gözlemleyeceksiniz. Bilgisayarınızdaki sadece reklam virüslerinden değil diğer virüslerden de kurtulmuş olacaksınız. Eğer sorunlar devam ediyor ise -ki bu çok düşük bir ihtimal ama olası- bu durumda uzman kişilerden yardım almanız gerekir. Üst düzey işlemleri internetten araştırarak yapmanız bilgisayarınızda kalıcı hasarlara neden olabilir. Bu yüzden parası ne ise verip bilgisayarınızı uzman kişilere emanet edin. Ve sonrası  için daha dikkatli olun.

Soru ve görüşleriniz için yorum yaparsanız seviniriz…

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!