Ana sayfa HEPSİ E-Ticaret sitelerine güven damgası uygulaması hayata geçiyor

E-Ticaret sitelerine güven damgası uygulaması hayata geçiyor

1

E-Ticaret sitelerinin hayatımızdaki yeri artık tartışmaya pekte açık bir konu değil. Binlerce insanın onbinlerce ürünü alıp kullanması ve bunu internet üzerinden yapıyor olması dolandırıcıları da harekete geçirmiştir. Birçok insanın internet üzerinden yaptığı alışverişlerde spariş ettiği ürünün yerine başka bir ürün gönderilmesi yada ödeme esnasında kullanılan kredi kartının kopyalanması gibi birçok sorun ortaya çıkmıştır. Örneklerin daha fazla olması can sıkan bir durum. Bu can sıkıcı duruma Gümrük ve Ticaret Bakanlığı‘nın hayata geçirmek üzere olduğu bir uygulama ile son verilmek isteniyor. İşte o E-Ticaret siteleri için tasarlanan Güven Damgası yasası hakkında ayrıntılı bilgi…

E-Ticaret sektörünün hızla gelişmesi sonucunda oluşan güvenlik zaafiyetlerinin ve dolandırıcık faaliyetlerinin önüne geçmek isteyen Gümrük  ve Ticaret Bakanlığı, Güven Damgası adı verilen bir uygulama ile bu sorunun bir nebze de olsa önüne geçmek istiyor. Önüne gelen herkesin bir domain ve bir hosting hesabı alarak basit bir e-ticaret sitesi oluşturup insanları dolandırabiliyor olması büyük bir güvenlik tehdidi. Olmayan ürünlerin varmış gibi gösterilip insanların kandırılması ve dolandırılması oldukça kolaydı. Bu durum küçük sitelerin değil büyük sitelerin daha çok satış yapmasına sebep oldu. Kendi ürünlerini satmaya çalışan girişimciler ise bu güven probleminden nasibini olumsuz yönde aldı.

Lisanslı güven damgası sağlayıcılar (GDS), yine bakanlık tarafından seçilip denetlenecek. Denetleme durumu ve sıklığı hakkında henüz detaylı bir bilgi bulunmuyor. Bu sertifikanın SSL sertifikası olan ve ödeme adımında 3Dsecure bulunan sitelere verileceği tahmin ediliyor. Diğer birkaç kriterinde eşlik ettiği bu tebliğ taslağında, insanların e ticaret sitelerine güvenip güvenmeyeceği hakkında bilgilendirmeler bulunuyor. Yani bir e-ticaret sitesinde olmasını hayal ettiğiniz birçok güvenlik önlemi alınmış hale gelecektir. En azından öyle umut ediyoruz. Daha güvenli internet ortamında, internetin gerçek manada hayatımızı kolaylaştırması için çalışmalar devam ediyor. Hepimiz üzerimize düşeni yapmaya devam edip, interneti daha güzel ve güvenli bir ortama çevirmeyi başarabiliriz.

Güvenli e-ticaret çözümleri için Kahramanmaraş Web tasarım makalemizi okuyup daha fazla bilgi alabilir ve iletişim kurarak kendi e-ticaret sitenize sahip olabilirsiniz. Konu hakkında soru ve görüşlerinizi yorum yaparak bildirebilirsiniz.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!