Çalınan Telefon Nasıl Bulunur? Android – iOS

Çalınan telefon nasıl bulunur sorusu son yıllarda en çok merak edilen sorulardan birisi oldu. Akıllı telefonların fiyatlarının artması bu soruyu daha da çok sormamıza sebep oluyor. 10.000 TL’ye telefon satın alınca insan ister istemez kaybolan telefon nasıl bulunur ve çalınan telefon nasıl sorulur gibi sorular soruyor. Bu sorular soruldukça da bir talep oluşuyor. Taleplerimiz ise ürün geliştirilmesine neden oluyor. Çalınan telefonların nasıl bulunduğuna dair hazırladığımız bu içerikte başınıza gelecek çalınma ve kayıp olaylarına karşı neler yapmanız gerektiği hakkında bilgiler veriyor olacağız.

Çalınan Telefon Nasıl Bulunur? Her Zaman Sonuç Alınır Mı?

çalınan telefon nasıl bulunur
çalınan telefon nasıl bulunur

Çalınan telefonların bulunması bazı şartlar yerine geliyor ise mümkündür. Örneğin, çalınmış olan iPhone telefonun iPhone’umu bul özelliğinin aktif olması gerekiyor. Ayrıca internete bağlı olması gereken bu telefonun bulunması oldukça muhtemeldir. iPhone’umu bul özelliği sayesinde telefonun konumu anlık olarak Apple sunucularına gönderilir. Konum bilgisi iCloud hesabınız üzerinden takip edilebilir. Bu konum bilgisi ile telefonunuzun konumunu görebilirsiniz.

iPhone telefonlar için çalınan telefon nasıl bulunur ise Android telefonlar için de benzer yöntemler ile bulunması mümkün olabiliyor. Android için çalınan telefonu bulma yöntemi ise Android Cihaz Yöneticisi olarak biliniyor. Cihaz yöneticisi ile kaybettiğiniz ya da çalınan telefonunuzu uzaktan kilitleyebilirsiniz. Ayrıca yakınlarda bir yerlerde olduğunuz telefonunuzu bulamadığınız anda Cihaz yöneticisi ile çaldırabilir ve yerini bulabilirsiniz. Bunların yanı sıra telefonunuzu tuş kilidi açık iken kayıp etmiş iseniz hemen cihaz yöneticisi üzerinden kilitleyebilirsiniz.

Çalınan Telefon Nasıl Bulunur? iPhone

kaybolan telefonu bulma iphone
çalınan telefonu bulma iphone

Çalınan telefon eğer iPhone ise bulmak için kullanacağımız ayar iPhone’umu bul olarak biliniyor. Bu uygulama iOS aygıtların içerisinde yerleşik olarak geliyor. Sonradan kurmak gerekmiyor fakat aktif ya da pasif olarak tercih güncellemek gerekiyor. Özellikle servise gönderilen Apple cihazların iPhone’umu bul ayarları güvenlik nedeni ile pasif hale getirilmeli ve servise o şekilde gönderilmelidir.

İlgini Çekebilir: iPhone Telefonla Konuşurken Arayanı Görme

Kaybolan iPhone telefonu bulmak için iPhone’umu bul servisinin açık olması gerekmektedir. iPhone’umu bul aktif olan telefonu bulmak için;

  • icloud.com/find adresine gidin
  • iCloud hesabınıza giriş yapın
  • iPhone’umu bul ayarları içinde Tüm Aygıtlar’a tıklayın
  • Hangi cihazınızın konumunu belirlemek istiyor iseniz listeden o cihazı seçin.

Eğer aygıtınızın konumu belirlenebiliyor ise haritada telefonunuza ait bir sonuç görünecektir. Eğer aygıtınız çevrimdışı ise aygıtınızın çevrimdışı olduğu anlamına gelir. Yine de haritada son 24 saat içindeki son konum bilgisi yer alır. Eğer aygıtınız 24 saattir çevrimdışı ise yeniden çevrimiçi olana kadar beklemek yerine bunun için bir E-Posta almayı isteyebilirsiniz. Bunun için Bulunduğunda Bildir seçeneğini seçebilirsiniz. Bu sayede telefonunuz tekrar çevrimiçi olduğunda E-Posta yolu ile bildirim alabilirsiniz.

Çalınan Telefon Nasıl Bulunur? Android

kaybolan telefonu bulma android
kaybolan telefonu bulma android

Kaybolan Android telefonu bulmak için ise Android Cihaz Yöneticisi kullanılır. Sadece telefon değil, tablet ve Wear OS yüklü akıllı saatler üzerinde de çalışabilen bu uygulama sayesinde çalınan ya da kaybolan telefonlarınızı bulma ihtimaliniz daha da artar.

Kaybolan telefonu bulmak için öncelikle belli başlı şartları yerine getiriyor olmak gerekir. Örneğin tamamen kapalı bir telefonu düşünelim. Herhangi bir ayar yapılmadığı için kaybolduğunda ne şekilde arayabileceğimizi bilemeyiz. Fakat Android Cihaz Yöneticisi kurulu olduğunu bildiğimiz çevirimiçi bir telefonu bulmak çok daha kolaydır. Tabii bu işlem için telefonun açık ve şarjının bitmemiş olması gerekiyor. Ayrıca çalınan telefonunuzda Google hesabınızın aktif olması gerekiyor. Diğer yandan Google Play Store üzerinde bir kere giriş gerçekleştirmiş olmanız da gerekiyor. Google hesabınıza bir kere giriş yapmış iseniz görünür olarak varsayılan bir statü ayarı atanacaktır. Bu ayar ile aslında cihazınız Google servisleri tarafından görülebilir olacaktır.

Android telefonunuzda Ayarlar kısmında Cihazımı Bul araması yaparak Cihazımı bul ayarına ulaşabilirsiniz. Bu ayarı aktif etmeniz, bu gibi olaylar ile karşılaşmanız durumunda, telefonunuz kayıp olsa da ya çalınsa dahi bulma şansınız çok daha fazla arttıracaktır.

Çalınan ya da kaybolan Android Telefonu Bulmak için;

  • Bu adrese gidin ve oturumunuz açık değilse açın,
  • Hesabınıza tanımlı birden çok telefon var ise üst köşeden hangi telefonu bulmak istiyor iseniz o telefonu seçin,
  • Eğer telefonunuz ile ilgili herhangi bir sorun yok ise gelen arayüzde telefonunuzun harita üzerindeki yerini görebilirsiniz.

Bilinen en son konum sayesinde kısa süre önce çevrimdışı olmuş hesabınızın bilinen en son yerini de görmeniz mümkün.

Çalınan Telefon Nasıl Bulunur? Kaybolan Telefon Bulma

Çalınan ya da kaybolan telefonunuzu nasıl bulabileceğinizi basit şekilde tarif etmeye çalıştığımız bu yazının sonuna geldik. Telefonlarınızı daha iyi korumanın iyi bir fikir olabileceğini unutmayın. Verilerinizi korumak ve maddi zarara uğramamak adına iPhone’umu bul ve Android ayarlarınızı yapılandırmış olmanızı tavsiye ederiz.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın