Ana sayfa Güvenlik Bilgisayarda Mining Yapıldığını Nasıl Anlarım?

Bilgisayarda Mining Yapıldığını Nasıl Anlarım?

0
Bilgisayarımda Mining Yapıldığını Nasıl Anlarım?

Bilgisayarda mining yapıldığını nasıl anlarım? Mining yaparak para kazanmak günümüzün oldukça ilgi gören uygulamalarından bir tanesi. Bu iş için ciddi paralar dökenlerin yanında kendi mevcut imkanlarıyla mining yapmaya çalışan pek çok insan var. Ancak bu işin temelinde para kazanmak istiyorsanız yatırım yapmanız gerçeğinin bulunması. Yatırım yapmadan mining yapmaya çalışmanın getirisi hem fazla olmayacak hem de bu süreç sizin açınızdan zahmetli geçecektir.

Bilgisayarda Mining Yapıldığını Nasıl Anlarım?

Mining o kadar önemli bir hale geldi ki bu durum çeşitli bilgisayar korsanlarının da ilgisini çekmeye başladı. Çok fazla yatırım yapmadan mining yapmaya ve bu işten para kazanmaya çalışan insanlar da çareyi başkalarının bilgisayarları üzerinden onlardan habersiz bir şekilde mining yapmakta buldular. Bu durum karşı tarafın bilgisayarına ondan habersiz bir şekilde kopyalanan basit bir dosya ile mümkün hale geliyor. Karşı taraf bilgisayarını sürekli olarak kullanan bir kişisiyse ve biraz da dikkatliyse bilgisayarı üzerinde dönen bu durumun da kolaylıkla farkına varabilir.

Geçtiğimiz günlerde dünyaca ünlü Pirate Bay sitesinin insanların bilgisayarlarını kullanarak mining yaptığı ortaya çıkmıştı. Bu site ülkemizden erişime engelli olduğu için sadece VPN üzerinden giriş yapılabilen dünyanın en büyük torrent sitelerinden bir tanesi. Ancak yakın zamanda site birdenbire kapandı ve ortadan kayboldu. Aynı adlara sahip başka siteler olsa da bu siteler gerçek Pirate Bay sitesinin klonları olarak hizmet veriyordu. Gerçek Pirate Bay sitesinin ortadan kaybolmasının en büyük sebebi ise insanların haberleri olmadan onların bilgisayarlarında mining yapması ve bu durum ortaya çıktığı için sırra kadem basması olarak nitelendiriliyor.

Bilgisayarda Mining Yapıldığını Nasıl Anlarım?

Peki, bilgisayarınızda mining yapıldığı nasıl anlaşılır? Habersiz mining yapıldığını nasıl anlarsınız? Aslında biraz dikkatli olmanız her şeyi anlamanız için yeterli. Ancak anlamak kadar doğru teşhisi de koymak gerekmekte. Çoğu insan bilgisayarlarında bir gariplik olduğunu anlamalarına rağmen bu garipliğin bir virüsten kaynaklandığı hatasına düşmekteler. Ancak en gelişmiş virüs taramalarında dahi bir sonuca ulaşılamaması genellikle insanların bilgisayarlarını formatlamaları ile sonuçlanıyor.

Bilgisayarınız normal bir şekilde çalışmasını sürdürürken, kolaylıkla oyunlar oynarken, oynadığınız oyunlarda ciddi anlamda bir FPS kaybı yaşayamaya başladınız? Bu durum maruz kaldığınız kaçak mining ile ilgili ilk belirti olabilir. Çünkü mining yapılırken ekran kartınız kullanılır. Dışarıdan ekran kartınız üzerine uygulanan ekstra bir güç, oyun performansınızı düşürecektir. Ancak bununla birlikte dikkat etmeniz gereken ikinci bir nokta daha var. Bilgisayarınız oyunların dışında nasıl çalışıyor? İnternet kullanırken ya da Office yazılımlarında işlerinizi yaparken bir sıkıntı duyuyor musunuz? Eğer duymuyorsanız bu durum bilgisayarınızda mining yapıldığı olasılığını güçlendirir. Ancak az da olsa bazı durumlarda CPU kullanımınızı da kontrol ediniz. CPU kullanımınızda anlamsız iniş ve çıkışlar varsa bu durum da mining habercisi olabilmekte. Ancak bu iniş ve çıkışların bilgisayar boşta beklerken olması ve %50 civarlarına kadar çıkması ve aniden inmesi gerekmekte.

Kaçak Mining’den Kurtulma Yolları

Elbette en geçerli yöntem cihazınızı tamamen formatlamak. Çünkü en gelişmiş virüs programları dahi bu durumun üstesinden gelmekte oldukça zorlanmaktalar. Ayrıca cihazınızı temizleseniz bile bu durumu tekrar yaşamayacağınızın bir garantisi yok. Ancak cihazınızı formatlamadan önce virüs tarama işlemi yapıp bilgisayarınızı birkaç gün bu şekilde kullanarak sonucu gözlemleyebilirsiniz. Eğer cihazınızın çalışmasından eskiye göre memnun kalırsanız o zaman formatlama işlemini erteleyebilirsiniz.

Ayrıca unutmayın ki mining işlemi haberiniz olmadan yapılsa dahi 7 gün 24 saat boyunca yapılan bir işlem değildir. Bunun sebebi ise sizin bilgisayarınızın çalışmasındaki garipliği anlamakta zorlanmanız içindir. Bu yüzden ciddi şekilde durumdan emin olabilmeniz için bir süre bilgisayarınızı kullanıp gözlemlemeniz gerekiyor. Ancak bilgisayar kullanma konusunda titiz bir kişiyseniz o zaman durumdan tamamen emin olmak için bilgisayarınızı formatlayabilir ve sonrasında içiniz rahat olarak kullanıma devam edebilirsiniz.

YORUM YOK

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!

Normal Sürüme Git